Publicitate
Publicitate

Cuantumul amenzilor pentru şoferii prinşi pe autostrăzi sau drumuri naţionale fără rovinietă, a crescut cu 20%

În România, cuantumul amenzilor pentru șoferii care sunt prinși că circulă pe drumurile naționale, fără rovinietă s-a majorat considerabil. Decizia a fost luată de Guvern recent. Motivul a fost acela că aceste sancțiuni nu au mai fost actualizate din anul 2010.

La sfârșitul lunii martie 2022, Guvernul a modificat legislaţia astfel încât s-a majorat cuantumul amenzilor pentru şoferii prinşi pe autostrăzi sau drumuri naţionale fără rovinietă. Decizia autorităților de majorare a acestor amenzi vine în condițiile în care acestea nu au mai fost actualizate din anul 2010.

Şoferii prinși că merg cu mașina, deși au permisul auto expirat, vor fi sancționați cu o amendă cuprinsă între 870 de lei și 1.160 lei
RecomandariŞoferii prinși că merg cu mașina, deși au permisul auto expirat, vor fi sancționați cu o amendă cuprinsă între 870 de lei și 1.160 lei

Astfel, „Din anul 2010 până în prezent cuantumul amenzilor a rămas la acelaşi nivel, în timp ce cuantumul tarifului de utilizare a reţelei de drumuri naţionale din România exprimat în lei a crescut cu aproape 20%. Astfel, valoarea amenzilor contravenţionale s-a calculat ca fiind de două ori tariful anual de utilizare a reţelei de drumuri naţionale din România, pentru amenda minimă şi de patru ori tariful anual de utilizare a reţelei de drumuri naţionale din România, pentru amenda maximă”, se arată în comunicatul transmis de Executiv la acea vreme.

În…

Citeste continuarea Aici

Surpriza uriasa la FCSB. Antrenorul cu doua titluri spune nu. Ce urmeaza
RecomandariSurpriza uriasa la FCSB. Antrenorul cu doua titluri spune nu. Ce urmeaza