Publicitate
Publicitate

De ce nu vor români, deşi au cont bancar, să facă plăți electronice?

În România, președintele Asociaţiei de Plăţi Electronice din România (APERO) spune căprocentul de 67% dintre români au un cont într-o bancă şi pot să facă plăţi, dar nu o fac. De asemenea, directorul general al VISA pentru România, Cătălin Crețu, spune că plățile electronice duc la creșterea gradului de transparență.

67% dintre români au cont bancar, dar nu vor să facă plăți electronice

Concret, 67% dintre români au cont bancar, spune președintele Asociației de Plăți Electronice din România (APERO), care adaugă că deși aceștia pot face plăţi, aleg să nu o facă.

Mastercard arată că doar jumătate din populaţia adultă din România primeşte venitul lunar exclusiv în contul bancar
RecomandariMastercard arată că doar jumătate din populaţia adultă din România primeşte venitul lunar exclusiv în contul bancar

În acest sens, participând la masa rotundă “Incluziune financiară şi digitală: Soluţie pentru IMM-uri”, organizată de Asociaţia de Plăţi Electronice din România (APERO) în parteneriat cu Parlamentul României, Răzvan Faer a declarat că are o părere diferită cu privire la teoria finanţelor, în contextul în care s-a tot spus că gradul de bancarizare este oglinda incluziunii financiare.

În viziunea sa, “Multă vreme în teoria finanţelor s-a spus că gradul de bancarizare este oglinda incluziunii financiare. Am o părere un pic diferită…

Citeste continuarea Aici

Un singur brand a ajuns sa controleze jumatate din piata. Ce cafea beau de fapt romanii
RecomandariUn singur brand a ajuns sa controleze jumatate din piata. Ce cafea beau de fapt romanii