Publicitate
Publicitate

Cu ce sechele rămân pacienții care au trecut prin COVID-19

Tot mai mulți pacienți care trec prin COVID-19, acuză mai multă vreme după acel moment, diverse simptome pe care nu le avuseseră anterior. Specialiștii le au încă în studiu, aceste simtome. La nivel mondial, aceste afecțiuni au fost numite generic sindrom Long COVID.

Pe pagina de Facebook RoVaccinare, au fost semnalate o serie de astfel de afecțiuni.

40% dintre persoanele care s-au vindecat de Covid-19 suferă de sechele de lungă durată
Recomandari40% dintre persoanele care s-au vindecat de Covid-19 suferă de sechele de lungă durată

Unele persoane spun că le cade părul, că nu mai văd bine, că au probleme dentare ori pierderi de memorie. Alți pacienți spun că sunt obosiți sau au palpitații.

 

Epidemiologul Doina Azoicăi: ”Simptomele pot dura săptămâni sau luni de zile după infecția acută

 

Restricții în Cluj-Napoca, după ce incidența Covid a trecut de 2 la mie
RecomandariRestricții în Cluj-Napoca, după ce incidența Covid a trecut de 2 la mie

În contextul medical actual, președintele Societății Române de Epidemiologie, prof. dr. Doina Azoicăi spunea că lumea medicală încă dezbate acest efect al bolii COVID-19, într-un interviu acordat Ziare.com.

”Este o preocupare pentru acest termen de ”sindrom COVID pe termen lung” sau de ”COVID lung”.

Concret, în Statele Unite se estimează că aproximativ 10-30% dintre cei care au făcut infecția cu SARS-CoV-2 ar putea să rămână cu acest sindrom COVID pe termen lung. Ceea ce se știe este că nu există definiții la…

Surpriza uriasa la FCSB. Antrenorul cu doua titluri spune nu. Ce urmeaza
RecomandariSurpriza uriasa la FCSB. Antrenorul cu doua titluri spune nu. Ce urmeaza

Citeste continuarea Aici