Publicitate
Publicitate

Ministrul Energiei nu e de acord cu decizia Comisiei Europene

Ministrul român al Energiei a comentat pe tema documentului Comisiei Europene, prin care ar urma să ceară, săptămâna viitoare, statelor membre UE să limiteze la 19 grade temperatura furnizată de instalaţiile de încălzire din clădirile publice și să limiteze la 25 grade sistemele de climatizare pentru a reduce consumul de gaze naturale de pe continentul european.

Ministrul Energiei nu e de acord cu decizia Comisiei Europene: Am trăit aceste restricţii, nu prea ne sunt pe plac

în explicaţiile sale, Virgil Popescu spune că a trăit astfel de restricţii în perioada comunismului şi adaugă că temperatura sugerată de 19 grade în timpul iernii i se pare prea mică.

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila a cerut Comisiei Europene reducerea substanţială a livrărilor de vaccin împotriva COVID pentru acest an şi pentru anul 2023
RecomandariMinistrul Sănătăţii, Alexandru Rafila a cerut Comisiei Europene reducerea substanţială a livrărilor de vaccin împotriva COVID pentru acest an şi pentru anul 2023

Astfel, „Am trăit aceste restricţii, nu prea ne sunt pe plac. Şi nici mie nu-mi sunt pe plac.

Ce să vă zic, 25 de grade iarnă mi se pare mult. Adică e chiar cald la 25 de grade. Iar 19 grade iarna mi se pare frig”, a declarat Virgil Popescu, invitat la Digi24.

Riscă România să impună restricţii la consumul de energie electrică şi gaze naturale?

În contextul crizei energetice actuale, ministrul Energiei a vorbit şi despre posibilitatea ca autorităţile din ţara noastră…

Care este îndemnul Agenției Internaționale a Energiei (AIE) și al Comisiei Europene?
RecomandariCare este îndemnul Agenției Internaționale a Energiei (AIE) și al Comisiei Europene?

Citeste continuarea Aici