Publicitate
Publicitate

Producătorii armelor de foc resping orice responsabilitate pentru crimele din SUA

În Statele Unite ale Americii, principalii cinci producători de arme au câştigat peste 1 miliard de dolari americani în ultimii zece ani din vânzările de arme de asalt.
Anunțul a fost făcut de către reprezentanta democrată Carolyn Maloney, preşedinta comisiei de supervizare a Camerei Inferioare a Congresului SUA.

În cadrul unei audiere desfășurată pe fondul atacurilor armate din SUA, Carolyn Maloney a precizat că armele semiautomate de tipul AR-15 sunt „arme extrem de letale concepute pentru a ucide soldaţi inamici pe câmpul de luptă”.

În avertizările sale, „Totuşi, industria (n.r. armelor) ne-a inundat cartierele, şcolile şi chiar bisericile şi sinagogile cu aceste arme mortale şi s-a îmbogăţit din asta”, a adăugat ea, enumerând profiturile înregistrate graţie unor „tactici de marketing periculoase, ce ţintesc insecuritatea tinerilor”.

Surpriza uriasa la FCSB. Antrenorul cu doua titluri spune nu. Ce urmeaza
RecomandariSurpriza uriasa la FCSB. Antrenorul cu doua titluri spune nu. Ce urmeaza

În contextul financiar, Ruger (principalul producător de AR-15 din SUA) a câştigat peste 100 de milioane de dolari americani anul trecut, adică de două ori mai mult decât a câștigat în 2020, iar Daniel Defense şi-a triplat încasările de pe urma acestor arme între 2019…

Citeste continuarea Aici